Memarian e_Learning Institute

 

Q & A


Back to overview

11/19/2016

.واکسن و درمان آن توضیح بدین HPV در مورد

چیست؟(HPV) اچ پی وی

ویروس پاپیلومای انسانی ویروسی است که از طریق تماس پوست با پوست مثل روابط جنسی، رابطه دهانی یا مقعدی یا هر رابطه ای که نواحی جنسی دخیل باشند(تماس دست با آنها) انتشار می یابد.
اچ پی وی چنان شایع است که می‌توان گفت تقریباً همۀ خانم‌ها و آقایانی که به‌لحاظ جنسی فعالند، بالاخره در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا می‌شوند.
پاپیلوما ویروس انسانی تناسلی که اچ پی وی نامیده می‌شود، شایع‌ترین عفونت انتقال‌یابنده از راه جنسی است که ممکن است حتی در افراد وفادار به همسرشان نیز دیده شود.

بیش از ۴۰ نوع از این ویروس وجود دارد که می‌توانند بر دستگاه تناسلی خانم ها و آقایان اثر بگذارند و این انواع، می‌توانند دهان و گلو را نیز درگیر کرده، برخی از آنها به قدری خطرناک و مهلک پیش بروند که ادامۀ زندگی فرد را زجرآور سازند.

اچ پی وی می‌تواند موجب بروز مشکلات جدی سلامت، از جمله زگیل‌های تناسلی و برخی سرطان‌های خاص شود. البته در برخی موارد، اچ پی وی، پیش از آن که مشکلی ایجاد کند، برطرف می‌شود و فرد مبتلا حتی متوجه وجود این عفونت ویروسی در بدنش نمی‌شود.
افراد چگونه به اچ پی وی مبتلا می‌شوند؟
اچ پی وی از طریق تماس جنسی، اغلب طی تماس جنسی واژینال و مقعدی، منتقل می‌شود. این ویروس همچنین از طریق تماس جنسی دهانی نیز منتقل می‌شود. اچ پی وی هم در افراد دارای روابط جنسی نرمال و هم در هم‌جنس‌گرایان قابل انتقال است، حتی زمانی که طرف مقابل هیچ‌گونه علامتی ندارد و فقط ناقل است.

اغلب افراد مبتلا خودشان متوجه ابتلای خود و این که ممکن است ویروس را به طرف مقابل انتقال دهند، نمی‌شوند. هر فرد ممکن است حتی سال‌ها پس از داشتن رابطه با فرد مبتلا، این ویروس را داشته باشد. همچنین، ممکن است هر فرد بیش از یک نوع ویروس بگیرد.
در موارد نادر، خانم باردار مبتلا به اچ پی وی تناسلی، ممکن است حین زایمان، این ویروس را به فرزندش منتقل کند.

بسیاری از افراد مبتلا به اچ پی وی هیچ علامتی ندارند و مشکلی هم برایشان ایجاد نمی‌شود. اما گاهی، عفونت‌های اچ پی وی می‌توانند موجب بروز برخی مشکلات جدی سلامت، از جمله موارد زیر شوند:

۱- زگیل‌های تناسلی
۲- پاپیلوماتوزیس تنفسی راجعه ؛ وضعیتی نادر که در آن زگیل‌ها در گلو رشد می‌کنند.
۳- سرطان دهانۀ رحم (سرویکس) و دیگر سرطان‌های کمتر رایج، اما جدی، مانند سرطان‌های تناسلی و یک نوع خاص از سرطان سر و گردن که اروفارینژیال نامیده می‌شود (سرطان در نواحی پشت گلو).
۴- در همۀ موارد زگیل‌های تناسلی و آر آر پی و تقریباً همۀ موارد سرطان دهانۀ رحم، پای اچ پی وی در میان است! برخی از زیرمجموعه‌های خاص سرطان‌های واژن، فرج، آلت، مقعد و حلق نیز فقط از این ویروس ایجاد می‌شوند.
گونه‌هایی از اچ پی وی که موجب زگیل‌های تناسلی می‌شوند با آن گونه‌هایی که موجب بروز سرطان می‌شوند، متفاوتند.

علائم و نشانه‌های بیماری‌های ناشی از HPV:

زگیل‌های تناسلی معمولاً به‌صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برآمدگی‌ها در ناحیۀ تناسلی ظاهر می‌شوند. این زگیل‌ها می‌توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا تخت و یا به شکل گل کلم باشند. زگیل‌ها ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از تماس جنسی با فرد آلوده ظاهر شوند، حتی اگر وی هیچ نشانه‌ای از زگیل تناسلی نداشته باشد. در صورت درمان نشدن، زگیل‌ها ممکن است برطرف شوند، بدون تغییر باقی بمانند و یا بزرگ و زیاد شوند. گونه‌هایی از که سرطان‌زایند با گونه‌هایی که زگیل تناسلی ایجاد می‌کنند، متفاوتند.

سرطان دهانۀ رحم معمولاً تا مرحلۀ پیشرفته، علائم ندارد. به همین دلیل، مهم است که خانم‌ها به‌طور مرتب برای سرطان دهانۀ رحم غربالگری شوند. تست‌های غربالگری می‌توانند نشانه‌های زودهنگام بیماری را پیدا کنند و کمک کنند مشکلات زودتر درمان شوند، پیش از آن که به سرطان تبدیل شوند.

دیگر سرطان‌های ناشی از تا زمان رسیدن به مرحلۀ پیشرفته، هیچ علائم و نشانه‌ای ندارند و درمان آن‌ها دشوار است. دیگر سرطان‌های مرتبط با آن عبارتند از سرطان فرج، واژن، آلت، مقعد. آر آر پی نیز وضعیتی است که در آن زگیل‌ها در گلو رشد می‌کنند و می‌تواند در کودکان و بزرکسالان رخ دهد. رشد زگیل‌ها در گلو می‌تواند مجرای هوا را مسدود کند و موجب خرخر و اختلال در تنفس شود.

اچ پی وی چگونه موجب بروز مشکلات سلامت می‌شود؟

اگر این ویروس مقاوم باشد و از بین نرود، می‌تواند سلول‌های نرمال را به غیرنرمال بدل کند و در اغلب موارد شما نمی‌تواننید این تغییرات سلولی را متوجه شوید. زگیل‌ها ممکن است چند ماه پس از ابتلا ظاهر شوند. پیشرفت سرطان نیز اغلب سال‌ها یا حتی دهه‌ها پس از ابتلا، زمان می‌برد.
راهی قطعی و مشخص برای دانستن این نکته که کدام افراد مبتلا به این ویروس، گرفتار سرطان یا دیگر مشکلات می‌شوند، وجود ندارد. اما افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف ( از جمله مبتلایان به ایدز) توان کمتری برای جنگیدن با این ویروس و رهایی از مشکلات ناشی از آن را دارند.

توجه به این نکته نیز ضروری است که دیگر عوامل، به‌ویژه مصرف بالای الکل و توتون نقش مهمی در ابتلا به سرطان‌های ناشی از این ویروس دارد. حدود ۲۱ هزار مورد از این سرطان‌ها به‌صورت بالقوه با واکسن قابل پیشگیری‌اند.

خانم‌ها باردار نیز ممکن است مبتلا به این عفونت ویروسی شوند. معمولاً این عفونت‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند، اما گاهی موجب رشد زگیل‌های تناسلی در دورۀ بارداری می‌شوند. خانم‌هایی که در مراحل آخر بارداری به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند، ممکن است در گلوی نوزادشان نیز زگیل رشد کند و به آر آر پی مبتلا شود که البته بسیار نادر است.

در دوران بارداری نیز ممکن است تغییرات سلولی ناشی از HPV در دهانۀ رحم رخ دهد. این تغییرات فقط در غربالگری‌های منظم دوره‌ای برای سرطان دهانۀ رحم قابل کشف است.همۀ خانم‌ها، حتی خانم‌های باردار، باید این غربالگری‌های دوره‌ای را انجام دهند.

آزمایش‌های اچ پی وی برای کمک به غربالگری سرطان دهانۀ رحم در خانم‌های ۳۰ ساله و بالاتر وجود دارد. این آزمایش‌ها برای غربال آقایان، نوجوانان و یا خانم‌های زیر ۳۰ سال توصیه نمی‌شود. هیچ تست عمومی برای کنترل وضعیت کلی در خانم‌ها و آقایان وجود ندارد. همچنین هیچ آزمایش تأییدشده‌ای برای یافتن این ویروس در دهان و گلو نیز وجود ندارد.

برای دختران و زنان دو واکسن سرواریکس و گاردازیل برای محافظت از ابتلا به سرطان دهانۀ رحم در دسترس است. برای پسران و مردان نیز یک واکسن (گارادزیل) برای محافظت از اغلب زگیل‌های تناسلی و سرطان‌ها وجود دارد اما هیچ آزمایش تأییدشده‌ای برای یافتن این ویروس در دهان و گلو وجود ندارد

چند راه برای کاهش شانس ابتلا به این ویروس وجود دارد:
واکسن‌های برای دختران و پسران ۱۱ یا ۱۲ ساله توصیه می‌شود. این واکسن‌ها ایمن و مؤثرند و می‌تواند زنان و مردان را در برابر برخی انواع شایع‌تر این ویروس که منجر به بیماری و سرطان می‌شوند، محتفظت کند. این واکسن بهترین محافظت را برای دختران و پسران ۱۰-۱۱ ساله فراهم می‌کند، زیرا پاسخ سیستم ایمنی آن‌ها به این واکسن، بهتر از مردان و زنان مسن‌تر است.

برای دختران و زنان دو واکسن سرواریکس و گاردازیل برای محافظت از ابتلا به سرطان دهانۀ رحم در دسترس است. گاردازیل برای محافظت از ابتلا به زگیل تناسلی و سرطان‌های مقعد، واژن و فرج نیز مؤثر است. این واکسن نیز برای دختران ۱۱ و ۱۲ ساله و خانم‌های ۱۳ تا ۲۶ ساله‌ای که قبلاً واکسن نزده‌اند، توصیه می‌شود.
برای پسران و مردان نیز یک واکسن (گارادزیل) برای محافظت از اغلب زگیل‌های تناسلی و سرطان‌ها وجود دارد. گاردازیل برای پسران ۱۱ و ۱۲ ساله و آقایان ۱۳ تا ۲۱ ساله‌ای که قبلاً واکسن نزده‌اند، توصیه می‌شود. آقایان ۲۲ تا ۲۶ ساله نیز می‌توانند واکسن بزنند.

استفاده از کاندوم نیز خطر ابتلا به این ویروس و بیماری‌های ناشی از آن را کاهش می‌دهد. اچ پی وی می‌تواند نواحی پوشش‌نیافته با کاندوم را آلوده کند، پس کاندوم نمی‌تواند محافظت کامل در برابر این ویروس ایجاد کند.
بهترین راه محافظت، داشتن رابطه‌ای وفادارانه با یک نفر و پرهیز از داشتن شرکای جنسی است. در انتخاب یک فرد نیز باید دقت شود که او قبلاً شرکای جنسی متعدد داشته‌است یا خیر. البته، گاهی حتی افرادی که فقط یک شریک جنسی داشته‌اند، نیز مبتلایند. در واقع، هیچ‌گاه نمی‌توان مطمئن بود که شخصی که شرکای جنسی متعدد داشته یا فقط یک شریک جنسی دارد، به این ویروس مبتلاست یا خیر. به هرحال، چون میزان شیوع این ویروس بسیار بالاست، هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود، بنابراین، لازم است که خود را در برابر مشکلات احتمالی آن محافظت کند.

گزینه‌های درمان:
متأسفانه درمانی برای خودِ ویروس HPV وجود ندارد، اما برای بیماری‌های ناشی از آن، درمان‌هایی وجود دارد.
زگیل‌های تناسلی را می‌توان به روش‌های گوناگون، مانند لیزردرمانی و کرایوتراپی برداشت. هیچ‌یک از روش‌های درمان هم بهتر از دیگری نیست. برخی هم اصلاً سراغ درمان نمی‌روند تا خودش برطرف شود که البته، این کار درست نیست چون ممکن است تعداد و اندازۀ زگیل بیشتر شود.

"HPV واکسن‌ "
توصیه می‌شود واکسن زمانی تزریق شود که فرد هنوز رابطه جنسی نداشته باشد چراکه واکسن نقش پیشگیری دارد و درمان‌کننده نیست، برای همین توصیه می‌شود دختران در سنین ۱۶تا ۲۰سال و قبل از رابطه جنسی واکسن بزنند که بیشترین اثر را داشته باشد. واکسن این بیماری سه دوره است.

اگر به ویروس مبتلا شده باشیم، واکسن بازهم تاثیرگذار است؟!
توصیه بر این است تا قبل از آنکه فرد به این بیماری مبتلا شود واکسن اچ پی وی را تزریق کند. برای همین قبل از ازدواج و رابطه زناشویی یعنی بعد از دوره بلوغ تا قبل از ۱۹ الی ۲۰سالگی واکسن این بیماری بهتر است تزریق شود. اما درمورد تزریق واکسن در زمان ابتلا به این بیماری باید بگویم که نظرات ضد و نقضی وجود دارد که آیا واکسن تزریق شود یا نه؟! اما باید به این نکته اشاره کنم ۶۰نوع ویروس اچ پی وی وجود دارد و فردی که مبتلا شده، می‌تواند این واکسن را تزریق کند چراکه واکسن می‌تواند از ابتلا به برخی از انواع دیگر جلوگیری کند. همچنین لازم به ذکر است که واکسن اچ پی وی جزء واکسن‌های گران‌قیمت است.

قارچ های شیتک قرن ها است که به صورت دارویی برای شرق آسیا مورد استفاده قرار گرفته اند. این قارچ ها حاوی یک ماده شیمیایی منحصر به فرد به نام آ سی اچ اچ بوده که مخلوطی از آمینو اسیدها، پلی ساکاریدها و مواد معدنی است. تحقیقی اخیرا نشان می دهد که عصاره ای کشف شده از قارچ شیتک می تواند در پیشگیری از ابتلا به سرطان هایی که ویروس اچ.پی.وی عامل آنها است کمک کند.

محققان این تحقیق می گویند: این قارچ ژاپنی می تواند درمان قطعی برای از بین بردن ویروسی باشد که عامل سرطان دهانه رحم است.

اکنون هیچ دارو یا مکمل غذایی وجود ندارد که بتواند اچ.پی.وی را صد در صد درمان کند؛ ویروسی که عامل ۹۹ درصد از موارد سرطان دهانه رحم است.

در این مطالعه که انجام دادن به ۱۰ زن مبتلا به ویروس اچ.پی.وی برای مدت شش ماه هر روز یک مرتبه از عصاره این قارچ داده شده است که از این تعداد ۸ نفر از آنها به درمان پاسخ دادند.

آنها مدعی هستند که آ اچ سی سی یک مکمل غذایی است و هیچ نوع عوارض جانبی و یا دیگر مزایای تعدیل بر سیستم ایمنی بدن ندارد.
تحقیقات قبلی نشان داده اند که آ اچ سی سی سطح ایمنی بدن را با افزایش تعداد سلول هایی که به دفاع بدن در برابر عفونت و جلوگیری از رشد تومور کمک می کنند، بالا می برد.

Back to overviewMail
About
Instagram